کد مطلب: 49958 تعداد بازدید: ۷۹

علوی،

عفت نفس و همت بلند از ویژگی های یک طلبه موفق است

یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۰:۳۴
علوی گفت: عفت نفس و همت بلند از ویژگی ها ی یک طلبه موفق است.

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه فاطمیه سلام الله علیها خورموج صبح امروز جلسه اخلاق  عمومی با حضور استاد اخلاق

 

علوی در مدرسه برگزار شد.

 

 

علوی اظهار داشت: اخلاص، نظم، پشتکار، مهارت در قلم و بیان، آشنایی با صرف و نحو عربی، اخلاق و تقوا از مباحث بسیار مهم برای طلاب است.

 

وی با بیان نکاتی با عنوان «آداب و اهداف طلبگی»، ابراز داشت: از منظر اسلام، یکی از شاخصه های مهم اخلاقی جوینده علم و دانش این است که دارای نیت الهی بوده و با انگیزه کسب منافع دنیایی به دنبال علم نمی رود.

 

این کارشناس خاطرنشان ساخت: «عدم جاه طلبى، شهرت، فخر فروشی و برتری طلبی در کسب علم»، «تقید و عدم کوتاهی در انجام وظائف و شعائر دینی»، «توجه به قرآن کریم به عنوان نخستین و اساسى ترین ماده درسی هر طلبه»، «اهتمام و مطالعه احادیث معصومین(ع) به عنوان بهترین علوم»، «کوشش در مسیر پالایش دل از رذائل اخلاقی»، « توکل بر خدا در مسیر علم آموزی»، «حسن خلق و فروتنی» و ... از جمله شاخصه های مهم اخلاقی طلاب می باشد.

 

این استاد اخلاق «عفت نفس» و «همت بلند» را از دیگر ویژگی های طلبه موفق عنوان کرد و افزود: «پویایی و تحرک علمی»، «برنامه ریزی و نظم در امور»، «مداومت و استمرار در مسیر علم آموزی»، «تسیلم بودن در برابر حق»، «داشتن روحیه پرسشگری»، «حضور مستمر سرکلاس، ثبت و نگارش مطالب علمی و دقت در مطالعه و محفوظات» و ... از جمله برجسته ترین شاخصه های طلبه در نحوه علم آموزی است.

 

وی با اشاره به جایگاه رفیع استاد در اسلام، تصریح کرد: استاد، پدر معنوی هر انسان است و طلاب باید در محضر اساتید به مباحثی همچون: «تواضع و فروتنى در برابر استاد»، «به نیکی یاد کردن از استاد»، «تحمل تندی های استاد با جان و دل»، «مراقبت بر رفتار و گفتار»، «خطاب مؤدبانه استاد» و ... دقت داشته باشند.

 

علوی در پایان بیان داشت: طلاب حوزه های علمیه، سربازان حضرت ولی عصر(عج) می باشند؛ پس باید به گونه ای رفتار کنیم که در شأن یاران آن حضرت باشیم.

لازم به ذکر است این استاد اخلاق جلسه ای جاگانه با اساتید و کادر حوزه ومشاوره خصوصی با طلاب ودر پایان جلسه ای در

خوابگاه حوزه داشتند..